Odporność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne muszą wytrzymać deszcz, grad i cykle ciepła i zimna przez wiele lat. Wielu producentów modułów krystalicznych silikonowych, oferuje gwarancję, która daje możliwość produkcję elektryczną na 10 lat na 90% mocy znamionowej i 25 lat na 80%.

Większość części modułu słonecznego może być poddana recyklingowi, w tym do 95% niektórych materiałów półprzewodnikowych lub szkła, a także duże ilości żelaza i metali nieżelaznych. Możliwości recyklingu zależy od rodzaju technologii stosowanej w modułach:

Moduły na bazie krzemu: ramy aluminiowe i puszki rozgałęźne są demontowane ręcznie na początku procesu. Moduł jest następnie kruszony w młynie i oddziela się różne jego frakcje: szkło, tworzywa sztuczne i metale. Non-moduły: na bazie silikonu wymagają szczególnych technologii recyklingu, takich jak stosowanie kąpieli chemicznych w celu oddzielenia różnych materiałów półprzewodnikowych.

 

W 2010 r. 15,9 GW instalacji słonecznych fotowoltaicznych, zostało zakończonych. Z roku na rok producenci paneli fotowoltaicznych rozszerzyli znacząco swoją produkcję i starali się wypuścić swój towar również na rynki zagraniczne. Panele fotowoltaiczne są powszechnie stosowane w różnych gałęziach gospodarki. Dzięki temu producenci nie musza się martwić o to, że na ich produkt nie będzie żadnego popytu. Oczywiście warto również wspomnieć, że każdy producent wyznacza inną cenę na swój towar, dlatego zanim kupimy takie panele, warto jest się zapoznać z ofertą. Trzeba bowiem rozsądnie podchodzić do zakupu tego typu produktów.